Amerika Öğrenci Vizesi (F- 1 Vizesi) için gerekli belgeler
En az 1 yıl geçerli pasaport
Pasaportunuz, Amerika'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 1 yıl geçerli olmalıdır. Eğer eğitiminiz daha uzun süreli ise, pasaportunuzun bitiş tarihi, eğitiminizin bitiş tarihinden sonra olmalıdır. Eski pasaportunuz ve eski vizeleriniz varsa, yanınızda götürmeniz size artı referans kazandırır. Fotoğraf:

I – 20 Formu :
Amerika’da ki kayıt olduğunuz okulun onaylayarak gönderdiği okul kabul belgesidir. Okul kaydınız Islands Yurtdışı Eğitim tarafından gerçekleştirildiğinde, bu belge eğitim danışmanınız tarafından size imzalattırılıp dosyanıza konulacaktır. Bunun yanında, okulun gönderdiği ilave belgeler varsa, bu belgelerde dosyanıza konulacaktır. Vize Prosedürü ve Vize Başvuru Formları
Amerika için vize başvurusunda bulunabilmek için, vize ücreti 100 USD’dir. Vize başvuru ücreti herhangi bir Fortis Bank şubesine yatırılmaktadır. Vize ücreti yatırıldıktan sonra, vize görüşmesi için randevu almanız gerekmektedir. Vize görüşmesi için randevu ücreti (PIN numarası) 16 USD’dir. Randevu ücretini dilerseniz kredi kartı ile, dilerseniz, herhangi bir İş Bankasına yatırabilirsiniz. Vize bilgi servisi olan 0 212 340 44 44 nolu telefondan arayarak, kredi kartınızla, 16 USD karşılığı Türk Lirasını kredi kartınızdan ödeyebilirsiniz. Kredi kartınızdan ödeme yapıldıktan sonra aynı gün içerisinde randevunuzu alabilirsiniz. Vize bilgi servisi Pazartesi – Cuma günleri arası sabah 08.30’dan akşam 18.00’ a kadar hizmet vermektedir. Eğer PIN numarası ücretini İş Bankası şubesinden ödemek istiyorsanız, ödemeyi yapıp PIN numarasını aldığınız günün ertesi günü Vize Bilgi Servisini (0 212 340 44 44) konsolosluk görevlisiyle mülakat için randevu alabilirsiniz.

Vize başvuru formları

DS – 160

Vize formlarını Islands Yurtdışı Eğitim ofislerimizden temin edebilirsiniz…

Aşağıdaki evraklar vize görüşmenizde fayda sağlayacak evraklardır ;

Finansal Bilgiler
Vize görüşmelerinin asıl sebebi, konsolosluk görevlilerinin sizin, Amerika’da bulunduğunuz süre içerisinde herhangi bir işte çalışmadan, eğitim ve yaşam masraflarını karşılayıp , tekrardan ülkenize döneceğinizden emin olmak istemeleridir. Bu sebepten dolayı, hem maddi açıdan eğitim masraflarınızı karşılayabileceğinize hem de eğitiminizi tamamladıktan sonra geri döneceğinize ikna etmeniz gerekmektedir.

Eğitim masraflarınızı göstereceğiniz evraklarla siz, aileniz veya akrabalarınız karşılayabilir. Bu durumda, siz kendinize, veya aileniz ve akrabalarınız size finansör olabilir. Çalıştığınız şirket de sizi eğitim amaçlı gönderebilir ve eğitim masrafları tamamen şirketini tarafından karşılanabilir. Bu durumda şirketiniz size finansör olmuş olur.

Öğrenci iseniz veya çalışmıyorsanız ve aileniz sizi finanse ediyorsa ;

Çalışıyorsanız veya çalıştığınız şirket sizi finanse ediyorsa ;

Vize veren şehirler :
Vize işlemleri İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliğinde yapılmaktadır.

Amerikan Büyükelçiliği

Atatürk Caddesi 110
Kavaklıdere / ANKARA
Tel: (312) 466 61 00

İstanbul Konsolosluğu

Kaplıcalar Mevkii Sokak No 2
İstinye 34460
Tel: (212) 335 90 00